Budownictwo

Co warto wiedzieć o podbitce drewnianej?

Podbitka drewniana 19 mm jest elementem wykończeniowym okapu dachu lub zadaszenia tarasu. Stanowi osłonę dla elementów konstrukcyjnych i jednocześnie chroni przed powstaniem uszkodzeń spowodowanych przez zmienne warunki atmosferyczne lub zwierzęta albo owady. Kiedy niezbędna jest podbitka drewniana 19mm?

Dlaczego tak ważny jest montaż podbitki?

Prawidłowo montaż podbitki wykonywany jest po wykonaniu ocieplenia i elewacji. Jest to najbardziej wysunięty poza ściany zewnętrzne element połaci dachowej. Osłania elementy dachu przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych, takich jak nadmierna wilgoć czy promienie UV. Dzięki temu chroni przed nadmierną destrukcją materiału. Jest to również dodatkowa ochrona termiczna dachu. Wbrew pozorom podbitka pełni również bardzo ważną funkcję estetyczną – wizualnie poprawia cały wygląd budynku. Jeśli nie zamontujesz podbitki, to budynek sprawia wrażenie niewykończonego, a widoczne elementy konstrukcyjne czy izolacyjne mają nieestetyczny wygląd.

Jakie drewno na podbitkę dachową jest najlepsze?

Najczęściej do wykonania podbitki dachowej stosuje się drewniane deski. Dzięki temu może stać się prawdziwą ozdobą dachu, ponieważ świetnie komponuje się z innymi materiałami takimi jak: kamień, cegła klinkierowa, czy płyty aluminiowe. Najczęściej wykonywana jest podbitka drewniana 19 mm z sosny, świerku lub modrzewia. Wilgotność desek nie może przekraczać 16%.

Najlepsze do tego będą wcześniej zaimpregnowane deski drewniane. W innym przypadku inwestor będzie musiał sam zabezpieczyć podbitkę, np. za pomocą popularnych impregnatów do drewna. Deski mogą być dowolnej szerokości, lecz nie powinny przekraczać długości 6 m. Do wykonania podbitki sprawdzą się zarówno proste deski, jak i wyprofilowane pióro-wpust. Można do tego wykorzystać deski z boazerii lub elewacyjne o grubości nieprzekraczającej 22 mm. Podbitka mocowana jest do krokwi dachowych. W zależności od szerokości okapu może być mocowana równolegle lub prostopadle do ściany zewnętrznej.