O czym powinniśmy pamiętać, planując zakup powietrznego wymiennika ciepła
Bez kategorii

O czym powinniśmy pamiętać, planując zakup powietrznego wymiennika ciepła?

Ekologiczne rozwiązania już dawno przestały uchodzić w naszym kraju za przejaw ekstrawagancji. Wręcz przeciwnie – młode pokolenia Polaków coraz chętniej stawiają na ekologiczne domy, ogrzewane i zasilane przez energię, pozyskiwaną z natury. Pośród najczęściej wybieranych rozwiązań możemy znaleźć właśnie powietrzny wymiennik ciepła. Mowa tu o specjalnie zaprojektowanej instalacji, wykorzystującej powietrze z zewnątrz do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. W niniejszym artykule opowiemy o najistotniejszych kwestiach, związanych z zakupem takiego wymiennika.

Montaż wymiennika

Pamiętajmy, że projekt instalacji powinien zostać sporządzony w możliwie najkrótszym terminie, tak, aby możliwe było rozprowadzenie rur wewnątrz budynku, zanim zostanie on oddany do użytku. Projektant musi wówczas uwzględnić wielkość obszaru, na którym ma znaleźć się instalacja. Powietrzny wymiennik ciepła wymaga także prawidłowego zaprojektowania wszystkich kanałów wentylacyjnych wewnątrz budynku. Nie bez znaczenia jest tu też uwzględnienie miejsca montażu rekuperatora, a także wskazanie, gdzie powinno znaleźć się wejście wymiennika. Wewnątrz budynku należy również umieścić czerpnię powietrza.

Dobór rodzaju wymiennika

Na rynku dostępne są różne rodzaje powietrznych wymienników ciepła. Z tego też powodu, warto zapoznać się dokładnie z zaletami i wadami poszczególnych typów instalacji, aby móc uwzględnić, która z nich sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku. Dla przykładu, wymienniki bezprzeponowe żwirowe wymagają montażu dodatkowego wentylatora, wspomagającego cyrkulację. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skontaktujmy się ze specjalistą, który pomoże nam w znalezieniu najodpowiedniejszego wymiennika dla naszego domu.