
Czym jest i jak działa ogrzewanie płaszczyznowe?
Producenci instalacji grzewczych oferują wiele innowacyjnych rozwiązań dla osób, które chcą zbudować nowoczesny dom wyposażony w innowacyjne technologie. Przykładem jest ogrzewanie płaszczyznowe, dzielące się na ścienne, sufitowe i podłogowe. Obecnie w Polsce najchętniej wybierany jest trzeci typ. Czym jest i jak działa ogrzewanie płaszczyznowe? Te kwestie omawiamy właśnie w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Ogrzewanie płaszczyznowe – czym jest i jak działa?
Ogrzewanie płaszczyznowe jest systemem grzewczym, opartym na przewodach ukrytych w podłodze. Mogą również być w zależności od potrzeb domowników zamontowane w ścianie bądź suficie.
Biorąc pod uwagę również inne dostępne systemy, to właśnie ogrzewanie płaszczyznowe wyróżnia się największą powierzchnią wymiany ciepła. Przy użyciu najmniejszych nakładów energii może zapewniać temperaturę od 25 do 30 stopni Celsjusza. Rury osiągające wspomniane temperatury zapewniają w pomieszczeniach 23 stopnie Celsjusza.
Warto także nadmienić, iż ogrzewanie płaszczyznowe świetnie współpracuje w innym niskoemisyjnym urządzeniem, jakim jest pompa ciepła. Na współpracy zyskuje również sama pompa ciepła, ponieważ może pracować na mniejszych obrotach, co w rezultacie wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania nieruchomości.
Decydując się na ogrzewanie płaszczyznowe, tak naprawdę decydujemy się na nowoczesną technologię, pozwalającą regulować temperaturę w pomieszczeniach w całkowicie dowolny sposób. Ważne, aby jednak wyposażyć posadzkę lub ścianę w odpowiedni materiał o doskonałym parametrze dotyczącym przewodzenia ciepła.
Jakie wady i zalety ma ogrzewanie płaszczyznowe?
Analizując zestawienie wad i zalet, to można z pewnością stwierdzić, iż ogrzewanie płaszczyznowe ma o wiele więcej tych drugich. To technologia, która zapewnia odpowiednie warunki bytowe astmatykom i alergikom. Omawiając zalety, nie sposób nie wspomnieć o oszczędnościach energetycznych.
Właściciele domów, którzy zdecydowali się na ogrzewanie płaszczyznowe, mogą liczyć nawet na 20% oszczędności na rachunkach w skali roku. Jedyną wadą jest konieczność zainwestowania dużej sumy pieniędzy, która i tak się zwraca.