Jak szlifować płytki ceramiczne?
Bez kategorii

Jak szlifować płytki ceramiczne?

Czym jest szlifowanie płytek? W jakim celu się je wykonuje? W poniższym artykule postaramy się udzielić wyczerpujących odpowiedzi na te pytania. Gdy układasz glazurę w łazience, to powstaje wiele narożników, w takiej sytuacji masz do wyboru wiele sposobów łączenia płytek. Różnią się one przede wszystkim wyglądem oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Jak wykończyć narożniki?

Jeśli decydujesz się na wypukłe łączenie płytek, to możesz skorzystać z trzech możliwości: układania na zakładkę, zamocowania listew, szlifowania płytek pod kątem 45°C. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jeśli chcesz to szybko wykonać, to najlepszym rozwiązaniem jest tzw. zakładka. Gdy chcesz osiągnąć najlepszy wizualny efekt, to najlepiej sprawdzi się szlifowanie płytek. Czym różnią się wykończenia narożników?

Wykończenia narożników

Płytki na zakładkę są najszybszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Wielu fachowców ten rodzaj wykończenia oferuje w tzw. cenie. Płytki układane są jedna na drugą, a szczeliny fugowe. Można zdecydować się na ten rodzaj wykończenia narożników, wyłącznie, gdy płytki są barwione w masie – mają ten sam kolor co fronty.

Listwy i profile do niedawna był to jeden z cieszących się największą popularnością sposobów na łączenie kafelków w narożnikach. Obecnie jest wypierany przez szlifowanie płytek. W tym wariancie stosowane były profile aluminiowe lub stalowe, które świetnie chroniły płytki przed uszkodzeniem. Montaż takich listew jest prosty i nie wymaga używania specjalnych sprzętów. Trzeba tylko pamiętać, że wysokość listwy musi być zawsze dopasowana do grubości glazury.

Szlifowanie płytek pod kątem 45°, czyli tzw. fazowanie. Jeśli chcesz mieć idealnie wykończone narożniki w łazience lub kuchni, to najlepiej jest zastosować wyszlifowane narożniki. Gdy decydujesz się na tę metodę, to musisz liczyć się z większymi kosztami, które poniesiesz oraz większą ilością odpadów. Szlifowanie płytek przysparza trudności zwłaszcza początkującemu fachowcowi.