Budownictwo

Jaki system kominowy wybrać?

Systemy kominowe używane są do zabezpieczenia kominów przed różnymi czynnikami. Są one wymagane, np. w przypadku ogrzewania domu piecem V klasy. Zbudowane są z rur i kształtek żaroodpornych, dzięki temu nie zapalą się, np. od sadzy. Systemy kominowe muszą być odpowiednio dobrane zarówno do komina, jak i urządzenia grzewczego, w którym będą stosowane.

Czym jest system kominowy?

System kominowy składa się z gotowych elementów wykonanych zgodnie z normą PN-EN 1856-2:2009 i certyfikatem CE. Montowane są zawsze zgodnie z instrukcją dołączoną do produktu. Ich budowa jest dużo szybsza i mniej problematyczna niż tradycyjnych kominów. Po zainstalowaniu kolejnych elementów są one bardzo szczelne.

Jakie są rodzaje systemów kominowych?

W sklepach najczęściej można znaleźć dwa rodzaje systemów kominowych:

  • systemy kominowe jednościenne okrągłe – przeznaczone do olejnych i gazowych urządzeń grzewczych. Mogą być również wykorzystywane do odprowadzenia spalin z paliw stałych;
  • systemy kominowe owalne – przeznaczony do olejnych, gazowych urządzeń grzewczych oraz tych opalanych drewnem.

Systemy kominowe owalne należy stosować do klasycznych kwadratowych murowanych kominów. Ich kształt świetnie dopasowuje się do ściany kominowej. Systemy kominowe owalne zalecamy stosować wyłącznie do kominów prostokątnych, które stosowane są najczęściej w budynkach ogrzewanych na paliwo stałe.

Gdy wybierasz system kominowy do zastosowania w swoim budynku, to musisz wziąć pod uwagę przekrój komina oraz rodzaj urządzenia i paliwa, które jest spalane. Zarówno przekrój, jak i wysokość wkładu kominowego muszą być dostosowane do dokumentacji technicznej pieca na paliwo stałe. Jest to bardzo ważne, ponieważ niewłaściwy dobór tych parametrów powoduje problemy z ciągiem, a nawet z pracą urządzenia.

Dlaczego warto stosować systemy kominowe?

W niektórych przypadkach montowanie systemów kominowych jest wręcz niezbędne, np. w przypadku pieców V klasy na paliwo stałe. Montowanie systemów kominowych i stosowanie nowoczesnych pieców powoduje zmniejszenie zużycia paliwa stałego niezbędnego do ogrzewania.