1. jaki prezent na komunię kupić dziecku moda zmienia się z roku do tego prezenty są coraz droższe a oczekiwania najmłodszych stale zmieniają
  2. prawolingo.pl
» Optimus Prime dnia czerwiec 18 2014 Kategoria: , Drukuj

Jakim człowiekiem był marszałek Gieorgij Żukow ? Czy był bohaterem i największym wodzem II wojny światowej jak wpajano nam przez lata, czy tylko ślepym wykonawcą woli Stalina, który przypisywał sobie wszystkie zwycięstwa, a nie przyznawał się do porażek?

Żaden inny oficer radziecki, ba, pewnie nawet żaden dowódca z II wojny światowej nie stał się obiektem tak wielkiego kultu.

» Optimus Prime dnia czerwiec 01 2014 Kategoria: , Drukuj

Albert Kesselring był feldmarszałkiem lotnictwa. W lipcu 1943 r. stanął na czele nowo powstałej na Półwyspie Apenińskim Grupy Armii "C", a od marca 1945 r. został dowódcą Frontu Zachodniego.

Jeśli weźmiemy pod uwagę, jak często führer dymisjonował dowódców na froncie wschodnim, czy zachodnim, fakt dowodzenia przez Kesselringa frontem od początku, aż do końca (a dokładnie do marca 1945 roku, kiedy to został następcą Rundstedta na froncie zachodnim) budzi wielkie zdziwienie. To absolutny wyjątek w armii niemieckiej, w skali całej II wojny światowej. Mimo że feldmarszałek nie obronił Włoch, nie tylko nie został zdymisjonowany, ale awansował na dowódcę frontu zachodniego. Świadczy to o wielkim zaufaniu Hitlera do niego.

» Optimus Prime dnia maj 29 2014 Kategoria: , Drukuj

Budżety wojskowe Królestwa Polskiego zyskiwały w porównaniu z budżetami Księstwa Warszawskiego. Nowa administracja wojska, wzorowana na rosyjskiej, miała swoje liczne wady, jednakże była oszczędniejsza i rządniejsza od swej poprzedniczki z czasów Księstwa.

Więcej szczegółów dotyczących finansowych spraw wojska znajdziecie w najnowszym artykule pt. "Armia Królestwa Polskiego. Budżet."

» Optimus Prime dnia maj 26 2014 Kategoria: , Drukuj
Kolejny artykuł z cyklu "Armia Królestwa Polskiego 1815-1830" tym razem dotyczący zaciągu i służby.

Wydaje się, że wraz z upływem lat żołnierze przyzwyczaili się do surowej dyscypliny wielkiego księcia Konstantego, gdyż coraz więcej z nich pozostawało w służbie po wysłudze lat. A o takich żołnierzy książę wyjątkowo się troszczył.

» Optimus Prime dnia maj 22 2014 Kategoria: , Drukuj

Heinz Guderian był jednym z tych niewielu dowódców, którzy potrafili dostrzec nowe horyzonty i w sposób rewolucyjny zmienić podejście do prowadzenia wojen. Należał do grupy oficerów którzy dostrzegli możliwości jakie daje wykorzystanie nowego rodzaju wojsk, jakim w tym czasie były czołgi. Guderian zrozumiał, że czasy wojny pozycyjnej z I wojny światowej już minęły i teraz nadchodzi nowa era, w której zwycięstwo należeć będzie do tego, kto potrafi uderzyć bardzo mocno i bardzo szybko.

» Optimus Prime dnia maj 17 2014 Kategoria: , Drukuj

Bardzo ciekawie opisał stosunki między führerem, a marszałkiem, generał Heinz Guderian „ Jeszcze raz zdałem sobie sprawę z tego, jak bardzo należało żałować, że Hitler nie mógł znieść w swym najbliższym otoczeniu tak uzdolnionego żołnierza jak Manstein. Były to dwie z gruntu różne natury: z jednej strony Hitler, człowiek apodyktyczny, ze swym wojskowym dyletantyzmem i bujną fantazją, z drugiej zaś Manstein, ze swymi wybitnymi zdolnościami wojskowymi, szkołą niemieckiego Sztabu Generalnego, trzeźwymi poglądami i zimnym wyrachowaniem – nasza najtęższa głowa w dziedzinie operacyjnej”.

Druga część artykułu o feldmarszałku von Manstein

» Optimus Prime dnia maj 16 2014 Kategoria: , Drukuj
We wrześniu 1941 roku Mansteina mianowano dowódcą 11 Armii, walczącej na południowym krańcu frontu wschodniego. W swoich planach podboju ZSRR, Hitler chciał jak najszybciej zająć Krym.
Manstein nie dysponował bynajmniej przewagą liczebną. Po przetasowaniach po bitwie nad Morzem Azowskim w skład jego 11. Armii wchodziło jedynie siedem dywizji piechoty i rumuński korpus górski. Co gorsza, odebrano mu Brygadę „LAH”, pozbawiając w ten sposób 11. Armię jakichkolwiek jednostek zmotoryzowanych.
Jednak dzięki znakomitemu dowodzeniu i współdziałaniu z lotnictwem VIII Korpusu Lotniczego Richthofena w ciągu zaledwie 10 dni trzy rosyjskie armie zostały rozgromione.

A jak do tego doszło możecie przeczytać w najnowszym artykule o feldmarszałku Erichu von Manstein.

Historia XX wieku
» Optimus Prime dnia maj 11 2014 Kategoria: , Drukuj

Niniejszym artykułem przenosimy się w czasy wojny obronnej Polski w 1939 r. Rozpoczyna on serię "Wielcy generałowie - wielkie bitwy" w czasie II wojny światowej. Kim był gen. Tadeusz Kutrzeba? Dlaczego jego Armia "Poznań" nie brała udziału w walce przez pierwsze dni wojny, gdy sąsiednie związki operacyjne wycofywały się pod naporem Niemców? Jak przebiegała bitwa nad Bzurą i jakie były jej konsekwencje. Możecie dowiedzieć się tego z trzech części artykułu dotyczącego tego zagadnienia.

Generał Tadeusz Kutrzeba - Armia Poznań - Bitwa nad Bzurą

» Optimus Prime dnia kwiecień 28 2014 Kategoria: , Drukuj
Napoleon w konwencji abdykacyjnej zawartej z państwami koalicji w Fontainebleau (11 IV 1814) zapewnił sojuszniczym wojskom polskim swobodny powrót do kraju. W kwietniu i maju 1814 r. car podjął szereg zasadniczych decyzji w sprawie przyszłości polskich żołnierzy. Jedną z pierwszych (11 IV) było mianowanie ich wodzem naczelnym, a następnie gubernatorem wojskowym, wielkiego księcia Konstantego.

Więcej informacji znajdziecie w najnowszym artykule poświęconym rodzącemu się Wojsku Polskiemu przyszłego Królestwa Polskiego.

Armia Królestwa Polskiego 1815-1830. Geneza
Historia RON
» Optimus Prime dnia kwiecień 13 2014 Kategoria: Bez kategorii , Drukuj

Bitwa po Żółtymi Wodami 1648. Kadr z filmu "Ogniem i Mieczem".Rok 1648 zapoczątkował szereg klęsk jakich Rzeczpospolita doznała przez następne kilkanaście lat. Nowy artykuł opisuje wydarzenia poprzedzające pierwszą bitwę powstania Chmielnickiego jak i jej przebieg. Bitwa pod Żółtymi Wodami (29 IV - 16 V 1648)