Strona poświęcona tematyce historycznej od starożytności do współczesności.
Boks reklamowy
Tagi - wojna
Wszystkie Tagi
Średniowieczne pole walki i jego traumatologia
Dawni wojownicy ulegali szerokiej gamie obrażeń - uderzano przecież po to, by zabić wroga. Pewne jest, iż zadawane rany powodowały silne krwotoki, tak zewnętrzne jak i wewnętrzne.
WOJNA KRYMSKA 1853-1856

Wojna Krymska (1853-1856) była przygotowana przez Mikołaja I. Jej celem było osłabienie Turcji, a z Rosji uczynienie mocarstwa czarnomorskiego. Obrotem takich spraw nie byli zadowoleni dawni sojusznicy Rosji: Francja, Austria, Prusy a w szczególności Anglia. Obawiano się zdobycia cieśnin czarnomorskich Bosforu, Dardaneli. Wzmocniło by to pozycję Rosji na Bliskim wschodzie i ułatwiło jej ekspansję w kierunku Persji i Indii.


Wojny Bizancjum na Bałkanach w VI-VII wieku
W VI wieku Cesarstwu zaczęły zagrażać niebezpieczeństwa przybyłe wraz z dwiema odmiennymi grupami: wojowniczych Awarów z jednej strony oraz mniej walecznych, lecz wszechobecnych Słowian z drugiej
Kampania pskowska w 1581/1582 roku
Tym razem celem Stefana Batorego stał się Psków. Zajęcie tego miasta spowodowałoby odcięcie garnizonom moskiewskim w Inflantach ostatniej drogi łączącej je z resztą państwa
Kampania wielkołucka w 1580 roku
Dworowi udało się przekonać sejm, który uchwalił wysokie podatki i zgodził się na kontynuowanie kampanii poza granicami państwa.
Konlikt gepidzko-longobardzki
Longobardowie przybyli do Panonii w pierwszej połowie VI w. n.e. Od początku zaistniał konflikt z zamieszkującymi te tereny Gepidami.
Kampania połocka w 1579 roku.

Celem doraźnym (minimalnym) było odzyskanie Inflant, celem zaś dalekosiężnym „radykalne pozbycie się rosyjskiego zagrożenia przez marsz na Moskwę i uzyskanie w ten sposób walnej rozprawy w polu. Podstawę wyprawy na Moskwę miało stanowić zdobycie Smoleńska, a przede wszystkim Połocka jako strategicznego przedmościa na lewym brzegu Dźwiny.


Reformy wojskowe Stefana Batorego
Przygotowując się do wojny z państwem moskiewskim Batory liczył się z silnym przeciwnikiem, toteż w latach 1578-79 przeprowadził reorganizację i poważnie wzmocnił armię.
Geneza wojny stuletniej
Wojna zwana stuletnią miała ogromne znaczenie dla rozwoju politycznego Francji i Anglii.
Zdjęcia z Galerii
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Facebook Like