Strona poświęcona tematyce historycznej od starożytności do współczesności.
Boks reklamowy
Tagi - biografie
Wszystkie Tagi
Marszałek Gieorgij Żukow

Jakim człowiekiem był marszałek Gieorgij Żukow ? Czy był bohaterem i największym wodzem II wojny światowej jak wpajano nam przez lata, czy tylko ślepym wykonawcą woli Stalina, który przypisywał sobie wszystkie zwycięstwa, a nie przyznawał się do porażek?

Żaden inny oficer radziecki, ba, pewnie nawet żaden dowódca z II wojny światowej nie stał się obiektem tak wielkiego kultu.


Reinhard Heydrich - Anioł Śmierci

Jak twierdził w swoich wspomnieniach Walter Schellenberg Heydrich miał „haki” na wszystkich, a nawet jak na kogoś nic większego nie miał, to i tak sprawiał wrażenie że coś ma. Istnieje wiele hipotez na temat tego kto zlecił zamach na szefa RSHA. Niektórzy nawet sądzą, że Alianci celowo wysłali komandosów, aby zlikwidowali generała, bo ten odkrył powiązania admirała Canarisa z wywiadem angielskim. Także Himmler mógł maczać w tym swoje palce, gdyż to podobno lekarze SS specjalnie wysłani przez Reichsführera mieli doprowadzić do jego śmierci (poprzez zakażenie krwi). Patrząc jak wielką władzę miał Heydrich nie jest to niemożliwe.


Feldmarszałek Kesselring - "Uśmiechnięty Albert" Część II

Jeśli weźmiemy pod uwagę, jak często führer dymisjonował dowódców na froncie wschodnim, czy zachodnim, fakt dowodzenia przez Kesselringa frontem od początku, aż do końca (a dokładnie do marca 1945 roku, kiedy to został następcą Rundstedta na froncie zachodnim) budzi wielkie zdziwienie. To absolutny wyjątek w armii niemieckiej, w skali całej II wojny światowej. Mimo że feldmarszałek nie obronił Włoch, nie tylko nie został zdymisjonowany, ale awansował na dowódcę frontu zachodniego. Świadczy to o wielkim zaufaniu Hitlera do niego.


Feldmarszałek Kesselring - "Uśmiechnięty Albert" Część I

Był feldmarszałkiem lotnictwa. W lipcu 1943 r. stanął na czele nowo powstałej na Półwyspie Apenińskim Grupy Armii "C", a od marca 1945 r. został dowódcą Frontu Zachodniego.


Zdjęcia z Galerii
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Facebook Like