Strona poświęcona tematyce historycznej od starożytności do współczesności.
Boks reklamowy
Tagi - ZSRR
Wszystkie Tagi
Marszałek Gieorgij Żukow

Jakim człowiekiem był marszałek Gieorgij Żukow ? Czy był bohaterem i największym wodzem II wojny światowej jak wpajano nam przez lata, czy tylko ślepym wykonawcą woli Stalina, który przypisywał sobie wszystkie zwycięstwa, a nie przyznawał się do porażek?

Żaden inny oficer radziecki, ba, pewnie nawet żaden dowódca z II wojny światowej nie stał się obiektem tak wielkiego kultu.


Pakt o nieagresji III Rzesza-ZSRR (23 VIII 1939)

Nota rządu ZSRR z 17 IX 1939 r.
17 września 1939, Moskwa około godziny 3:00 Nie przyjęta przez ambasadora RP Wacława Grzybowskiego.
Układ Sikorski-Majski z 30 VII 1941 roku.
Przywracał stosunki dyplomatyczne między obu państwami, zerwane 17 września 1939 z chwilą agresji ZSRR na Polskę. Układ miał na celu wspólną walkę obu państw z III Rzeszą w czasie II wojny światowej w ramach koalicji antyhitlerowskiej.
Traktat ryski (18 III 1921) pomiędzy Polską, a Rosją i Ukrainą.
Traktat kończył wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919-1920, ustalał przebieg granic między tymi państwami oraz regulował inne sporne dotąd kwestie.
Operacja "Unthinkable" - brytyjskie gry wojenne
Premier zlecił wtedy Joint Planning Staff opracowanie i ocenę planu ataku na ZSRR. Chciał wiedzieć, czy ma on jakiekolwiek szanse powodzenia. Jak się okazało zwycięstwo w wojnie było bardzo niepewne. Plan nosił kryptonim "Nie do pomyślenia" i jako taki trafił do najtajniejszej części archiwum.
Działania polskiego wywiadu w ZSRR w latach 1919-1939.
Praca wywiadowcza na terenie Republiki Rad napotykała liczne przeciwności. Pozyskiwanie informacji zostało szczególnie utrudnione w drugiej połowie lat trzydziestych. A spowodowane było to zaostrzeniem polityki, której celem była jeszcze większa izolacja od wpływów zagranicy oraz ściślejsza ochrona tajemnicy państwowej.
Organizacja i zadania polskiego wywiadu wojskowego w 1939 roku. Zarys
W sytuacji geopolitycznej w jakiej znalazła się odrodzona Rzeczpospolita w dwudziestoleciu międzywojennym i ciągłego zagrożenia niezależnego bytu niezwykle istotne było właściwe ocenienie intencji państw ościennych wobec Polski. Tym samym polski wywiad miał do spełnienia bardzo ważną rolę. Musiał zawczasu zdobyć informacje, które mogły wpłynąć na politykę obronną państwa.
Zdjęcia z Galerii
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Facebook Like