Strona poświęcona tematyce historycznej od starożytności do współczesności.
Boks reklamowy
Tagi - III Rzesza
Wszystkie Tagi
Feldmarszałek Walther Model - "Strażak Hitlera"

Feldmarszałek Walther Model zwany "Strażakiem Hitlera" był jednym z bardzo niewielu wyższych dowódców niemieckich, którzy do końca wojny cieszyli się zaufaniem wodza. Praktycznie tylko on i feldmarszałek Kesselring dowodzili niemieckimi wojskami bez dymisji czy odwołania, aż do końca II wojny światowej. Model umiał sprzeciwić się Hitlerowi tak stanowczo, jak nikt inny, a nawet odmawiał wykonania rozkazów, z którymi się nie zgadzał.


Reinhard Heydrich - Anioł Śmierci

Jak twierdził w swoich wspomnieniach Walter Schellenberg Heydrich miał „haki” na wszystkich, a nawet jak na kogoś nic większego nie miał, to i tak sprawiał wrażenie że coś ma. Istnieje wiele hipotez na temat tego kto zlecił zamach na szefa RSHA. Niektórzy nawet sądzą, że Alianci celowo wysłali komandosów, aby zlikwidowali generała, bo ten odkrył powiązania admirała Canarisa z wywiadem angielskim. Także Himmler mógł maczać w tym swoje palce, gdyż to podobno lekarze SS specjalnie wysłani przez Reichsführera mieli doprowadzić do jego śmierci (poprzez zakażenie krwi). Patrząc jak wielką władzę miał Heydrich nie jest to niemożliwe.


Feldmarszałek Kesselring - "Uśmiechnięty Albert" Część II

Jeśli weźmiemy pod uwagę, jak często führer dymisjonował dowódców na froncie wschodnim, czy zachodnim, fakt dowodzenia przez Kesselringa frontem od początku, aż do końca (a dokładnie do marca 1945 roku, kiedy to został następcą Rundstedta na froncie zachodnim) budzi wielkie zdziwienie. To absolutny wyjątek w armii niemieckiej, w skali całej II wojny światowej. Mimo że feldmarszałek nie obronił Włoch, nie tylko nie został zdymisjonowany, ale awansował na dowódcę frontu zachodniego. Świadczy to o wielkim zaufaniu Hitlera do niego.


Feldmarszałek Kesselring - "Uśmiechnięty Albert" Część I

Był feldmarszałkiem lotnictwa. W lipcu 1943 r. stanął na czele nowo powstałej na Półwyspie Apenińskim Grupy Armii "C", a od marca 1945 r. został dowódcą Frontu Zachodniego.


Heinz Guderian "Szybki Heinz" Część II

Generał pułkownik Heinz Guderian był z pewnością jednym z najbardziej wartościowych i zasłużonych oficerów Wehrmachtu. Był nie tylko jednym z „Ojców Niemieckiej Broni Pancernej”, ale także znakomitym strategiem, taktykiem i dowódcą. Swoimi działaniami przyczynił się w wielkiej mierze nie tylko do powstania tej nowatorskiej jak na lata trzydzieste formacji wojskowej, ale także potrafił znakomicie dowodzić jednostkami pancernymi. A jego praca na stanowisku Głównego Inspektora Wojsk Pancernych, pomogła odbudować tę formację po klęsce pod Kurskiem.


Heinz Guderian "Szybki Heinz"

Heinz Guderian był jednym z tych niewielu dowódców, którzy potrafili dostrzec nowe horyzonty i w sposób rewolucyjny zmienić podejście do prowadzenia wojen. Należał do grupy oficerów którzy dostrzegli możliwości jakie daje wykorzystanie nowego rodzaju wojsk, jakim w tym czasie były czołgi. Guderian zrozumiał, że czasy wojny pozycyjnej z I wojny światowej już minęły i teraz nadchodzi nowa era, w której zwycięstwo należeć będzie do tego, kto potrafi uderzyć bardzo mocno i bardzo szybko.


Erich von Manstein Część II

Manstein nie był nazistą. Pomiędzy nim a Hitlerem istniała wielka różnica zdań. Jednak tradycja w której go wychowano, nakazywała wypełnianie obowiązków, wobec każdego rządu, który był legalny. Był członkiem pokolenia generałów, którzy wyrośli w tradycji pruskiej i jak jego przodkowie chciał służyć ojczyźnie i cesarzowi, bez względu na cenę.


Erich von Manstein - Genialny Strateg

Po kapitulacji wojsk marszałka Paulusa i pogromie, jaki Armia Czerwona sprawiła włoskim i węgierskim armiom nad Donem, sytuacja wojsk niemieckich na południowym skrzydle frontu wschodniego była katastrofalna. Manstein, jako dowódca frontu odegrał wówczas decydującą rolę w ustabilizowaniu sytuacji, co niektórzy historycy wojskowości uważają dziś za kolejny po walkach na Krymie przejaw znakomitego dowodzenia strategicznego marszałka.


Pakt o nieagresji III Rzesza-ZSRR (23 VIII 1939)

Zdjęcia z Galerii
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Facebook Like