Strona poświęcona tematyce historycznej od starożytności do współczesności.
Boks reklamowy
Tagi - 1939
Wszystkie Tagi
Major Henryk Dobrzański "Hubal"

Działalność Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. „Hubala” zajmuje szczególne miejsce w powrześniowej historii Polski. Kiedy oddział rozpoczął swoją działalność struktury konspiracji wojskowo – politycznej nie były jeszcze skrystalizowane i brak było opracowanych metod walki z okupantem. Dobrzański stanął na czele oddziału wydzielonego, nie mając możliwości korzystania z doświadczeń innych.


Generał Tadeusz Kutrzeba, Armia Poznań, Bitwa nad Bzurą. Część III

Jakkolwiek bitwa zakończyła się porażką polskich wojsk, to jednak wykazała hart ducha, odwagę i niesamowite męstwo naszych żołnierzy, którzy nie mając praktycznie broni pancernej, atakowani przez setki samolotów i artylerię walczyli do końca.


Generał Tadeusz Kutrzeba, Armia Poznań, Bitwa nad Bzurą. Część II

Dni mijały, a każdy z nich mógł wpłynąć znacząco na przebieg kampanii wrześniowej. Armia Poznań; maszerowała na wschód. Rozkazy Naczelnego Wodza nie zmieniały się, a do tego cały czas narastały problemy z połączeniem. Kiedy wreszcie udało się nawiązać łączność z marszałkiem, rozmowa odbyła się po zwykłej cywilnej linii.


Generał Tadeusz Kutrzeba, Armia Poznań, Bitwa nad Bzurą. Część I

Kim był dowódca Armii "Poznań"? Dlaczego przez pierwsze dni wojny obronnej nie brała ona udziału w walce?


Pakt o nieagresji III Rzesza-ZSRR (23 VIII 1939)

Układ o pomocy wzajemnej między Polską a Wielką Brytanią (25 VIII1939
Podpisanie tego traktatu spowodowało przesunięcie w czasie ataku III Rzeszy na Polskę pierwotnie planowanego na 26 sierpnia.
Nota rządu ZSRR z 17 IX 1939 r.
17 września 1939, Moskwa około godziny 3:00 Nie przyjęta przez ambasadora RP Wacława Grzybowskiego.
Działania polskiego wywiadu w ZSRR w latach 1919-1939.
Praca wywiadowcza na terenie Republiki Rad napotykała liczne przeciwności. Pozyskiwanie informacji zostało szczególnie utrudnione w drugiej połowie lat trzydziestych. A spowodowane było to zaostrzeniem polityki, której celem była jeszcze większa izolacja od wpływów zagranicy oraz ściślejsza ochrona tajemnicy państwowej.
Organizacja i zadania polskiego wywiadu wojskowego w 1939 roku. Zarys
W sytuacji geopolitycznej w jakiej znalazła się odrodzona Rzeczpospolita w dwudziestoleciu międzywojennym i ciągłego zagrożenia niezależnego bytu niezwykle istotne było właściwe ocenienie intencji państw ościennych wobec Polski. Tym samym polski wywiad miał do spełnienia bardzo ważną rolę. Musiał zawczasu zdobyć informacje, które mogły wpłynąć na politykę obronną państwa.
Zdjęcia z Galerii
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Facebook Like