Strona poświęcona tematyce historycznej od starożytności do współczesności.
Boks reklamowy
Artykuły: Historia XX wieku
Dlaczego Hitler przegrał wojnę?

Czy Adolf Hitler kanclerz i fuhrer III Rzeszy mógł wygrać II wojnę światową i stać się absolutnym władcą Europy od kanału La Manche aż po Ural?

Czy atakując ZSRR niemiecki przywódca popełnił ten sam błąd co Napoleon?

Czy gdyby nie wtrącał się do dowodzenia i słuchał swoich generałów, jeszcze w 1941 roku

mógł zdobyć Moskwę i rzucić państwo Stalina na kolana?

Dlaczego pomimo początkowych sukcesów, armia niemiecka ostatecznie poniosła klęskę?

A może był jeszcze jeden powód, ale bardzo często pomijany przez opisujących II wojnę światową?


Działania polskiego wywiadu w ZSRR w latach 1919-1939.
Praca wywiadowcza na terenie Republiki Rad napotykała liczne przeciwności. Pozyskiwanie informacji zostało szczególnie utrudnione w drugiej połowie lat trzydziestych. A spowodowane było to zaostrzeniem polityki, której celem była jeszcze większa izolacja od wpływów zagranicy oraz ściślejsza ochrona tajemnicy państwowej.


Konferencje Wielkiej Trójki 1940-1945. Cześć 1.
O koalicji antyhitlerowskiej nie można mówić nie wspominając o trzech najbardziej znaczących konferencjach w Jałcie, Teheranie i Poczdamie. Jednakże należy pamiętać, że nie były one jedynymi. Choć reszta w większości była spotkaniami dwustronnymi. W tym materiale chciałbym krótko przedstawić o czym rozmawiano i jakie zapadały decyzje dotyczące prowadzenia wojny i kształtu powojennego świata.

Konferencje Wielkiej Trójki 1940-1945. Cześć 2.
W tym materiale chciałbym krótko przedstawić o czym rozmawiano i jakie zapadały decyzje dotyczące prowadzenia wojny i kształtu powojennego świata w latach 1943-1945.

Operacja "Unthinkable" - brytyjskie gry wojenne
Premier zlecił wtedy Joint Planning Staff opracowanie i ocenę planu ataku na ZSRR. Chciał wiedzieć, czy ma on jakiekolwiek szanse powodzenia. Jak się okazało zwycięstwo w wojnie było bardzo niepewne. Plan nosił kryptonim "Nie do pomyślenia" i jako taki trafił do najtajniejszej części archiwum.

Organizacja i zadania polskiego wywiadu wojskowego w 1939 roku. Zarys
W sytuacji geopolitycznej w jakiej znalazła się odrodzona Rzeczpospolita w dwudziestoleciu międzywojennym i ciągłego zagrożenia niezależnego bytu niezwykle istotne było właściwe ocenienie intencji państw ościennych wobec Polski. Tym samym polski wywiad miał do spełnienia bardzo ważną rolę. Musiał zawczasu zdobyć informacje, które mogły wpłynąć na politykę obronną państwa.

Walka o ustrój RP w latach 1944-1947 część 1
4 VII 1943 roku w niewyjaśnionych okolicznościach, w katastrofie lotniczej w brytyjskim Gibraltarze, zginął premier i Wódz Naczelny Władysław Sikorski. W sferze domniemywań historycznych znajdują się związki pomiędzy trzema wydarzeniami: odkrycie zbrodni katyńskiej, zerwanie stosunków dyplomatycznych z ZSRR, śmierć premiera. Fakty te miały jednak kluczowe znaczenie dla dalszej działalności rządu emigracyjnego.

Walka o ustrój RP w latach 1944-1947 część 2
Powstanie w Polsce niezależnej, działającej jawnie opozycji stanowiło dla komunistów zaskoczenie i wyzwanie. Ich początkowym celem było połączenie struktur konspiracyjnego SL, popierającego Mikołajczyka, z kontrolowanym przez komunistów ugrupowaniem o tej samej nazwie, w efekcie czego cała organizacja ludowa byłaby podatna na różne manipulacje.
Zdjęcia z Galerii
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Facebook Like