Strona poświęcona tematyce historycznej od starożytności do współczesności.
Boks reklamowy
Artykuły: Historia XIX wieku
Administracja publiczna we Francji napoleońskiej
Dnia 17 lutego 1800 r. specjalna ustawa zmieniła obowiązujący we Francji ustrój administracyjny.

Armia Królestwa Polskiego 1815-1830. Budżet.

Wojsko Królestwa zużywało więc stale blisko połowę dochodów krajowych i było bardzo poważnym ciężarem dla jego finansów.


Armia Królestwa Polskiego 1815-1830. Geneza
Napoleon w konwencji abdykacyjnej zawartej z państwami koalicji w Fontainebleau (11 IV 1814) zapewnił sojuszniczym wojskom polskim swobodny powrót do kraju. W kwietniu i maju 1814 r. car podjął szereg zasadniczych decyzji w sprawie przyszłości polskich żołnierzy. Jedną z pierwszych (11 IV) było mianowanie ich wodzem naczelnym, a następnie gubernatorem wojskowym, wielkiego księcia Konstantego.

Armia Królestwa Polskiego 1815-1830. Zaciąg i służba.

Źródłem uzupełniania wojska polskiego w latach 1815-1830 był przede wszystkim pobór, a następnie w pewnej mierze i przyjmowanie zgłaszających się dobrowolnie ochotników.


Napoleon I - kontynuacja czy zaprzeczenie ideałów Republiki
Nie ulega wątpliwości, że Napoleon był dzieckiem Rewolucji Francuskiej z jej hasłami "Wolność, Równość i Braterstwo". Wszędzie gdzie wkraczały francuskie legiony obalany zostawał porządek feudalny, a ogłaszana była równość wszystkich ludzi wobec prawa.

WOJNA KRYMSKA 1853-1856

Wojna Krymska (1853-1856) była przygotowana przez Mikołaja I. Jej celem było osłabienie Turcji, a z Rosji uczynienie mocarstwa czarnomorskiego. Obrotem takich spraw nie byli zadowoleni dawni sojusznicy Rosji: Francja, Austria, Prusy a w szczególności Anglia. Obawiano się zdobycia cieśnin czarnomorskich Bosforu, Dardaneli. Wzmocniło by to pozycję Rosji na Bliskim wschodzie i ułatwiło jej ekspansję w kierunku Persji i Indii.

Zdjęcia z Galerii
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Facebook Like