Armia RON - sposób walki husarii
W szyku bitewnym w pierwszym szeregu z reguły stawali towarzysze, a za nimi pocztowi. Dlatego ilość szeregów w chorągwi zależała od wielkości pocztu.
Armia RON - uzbrojenie i oporządzenie husarii
Uzbrojenie i opancerzenie husarza nie stanowiły własności państwa, ponieważ elementy te należały do niego samego. Każdy żołnierz używał takiego sprzętu jakiego chciał, którym było mu wygodnie walczyć oraz na jaki było go stać.
Bitwa pod Żółtymi Wodami (29 IV - 16 V 1648)
Bitwa nad Żółtymi Wodami była pierwszą z wielu klęsk poniesionych przez wojska polskie w walkach z Kozakami i Tatarami w czasie powstania Chmielnickiego. Zaskoczenie współpracą Zaporożców i Chanatu oraz błędy polskiego dowództwa uniemożliwiły szybkie stłumienie buntu, który przyniósł Rzeczpospolitej ogrom nieszczęść.
Ekonomia kozienicka - krótka historia
Historia ekonomii kozienickiej wiąże się z miastem Kozienice, które zostało lokowane na podstawie przywileju z roku 1549, kiedy to król Zygmunt August ofiarował staroście radomskiemu, Piotrowi Firlejowi prawo założenia miasta na terenach należących do wsi o nazwie Kozienice.
Kampania połocka w 1579 roku.
Celem doraźnym (minimalnym) było odzyskanie Inflant, celem zaś dalekosiężnym radykalne pozbycie się rosyjskiego zagrożenia przez marsz na Moskwę i uzyskanie w ten sposób walnej rozprawy w polu. Podstawę wyprawy na Moskwę miało stanowić zdobycie Smoleńska, a przede wszystkim Połocka jako strategicznego przedmościa na lewym brzegu Dźwiny.
Kampania pskowska w 1581/1582 roku
Tym razem celem Stefana Batorego stał się Psków. Zajęcie tego miasta spowodowałoby odcięcie garnizonom moskiewskim w Inflantach ostatniej drogi łączącej je z resztą państwa
Kampania wielkołucka w 1580 roku
Dworowi udało się przekonać sejm, który uchwalił wysokie podatki i zgodził się na kontynuowanie kampanii poza granicami państwa.
Organizacja armii RON - hetmanat
Najważniejszym urzędnikiem wojskowym mianowanym przez króla był hetman. Genezę powstania tego urzędu można wiązać z dowództwem nad obroną potoczną.
Reformy wojskowe Stefana Batorego
Przygotowując się do wojny z państwem moskiewskim Batory liczył się z silnym przeciwnikiem, toteż w latach 1578-79 przeprowadził reorganizację i poważnie wzmocnił armię.
Układ w Kiejdanach (X 1655) - geneza
Litwa znalazła się w wybitnie niekorzystnym położeniu. Wojska rosyjskie atakowały jej ziemie, Korona nie mogła udzielić jej pomocy, bo sama borykała się z najazdem. Lada chwila Szwedzi mieli wkroczyć w granice Księstwa.
|