Bitwa pod Tours w 732 roku.
Czy można uznać tę bitwę za przełomową? I tak, i nie. Można sądzić, iż w przypadku klęski Karola Młota tereny Akwitanii zostały by na dłuższy czas podbite przez Arabów, co mogłoby stanowić przyczółek do dalszej ekspansji. Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje, czy Arabowie mieli by wystarczające siły do utrzymania tych terenów. Frankowie na pewno próbowaliby odzyskać te tereny.
Bitwa pod Towton (29 III 1461) - Wojna Dwóch Róż
Bitwa pod Towton została stoczona w czasie angielskiej Wojny Dwóch Róż 29 marca 1461 r., niedaleko miejscowości o tej samej nazwie. Udział w walce wzięło ponad 50 000 żołnierzy z obu stron. Bitwa odbyła się podczas zamieci śnieżnej w Niedzielę Palmową. Informacje podawane w kilka dni po bitwie określały liczbę poległych aż na 28 000 ludzi.
Konlikt gepidzko-longobardzki
Longobardowie przybyli do Panonii w pierwszej połowie VI w. n.e. Od początku zaistniał konflikt z zamieszkującymi te tereny Gepidami.
Narodziny wojsk zaciężnych w Europie
Szczególnie gwałtowny rozwój zachodnioeuropejska sztuka wojenna przeżywała u schyłku średniowiecza i początku odrodzenia. Miały wtedy miejsce dwa wielkie konflikty: walka chrześcijańskiej Europy z islamem oraz walka o ukształtowanie scentralizowanych państw narodowych.
Stosunki mazowiecko-krzyżackie w XIII wieku.
W powszechnej świadomości ludzkiej przyjęło się uważać, że stosunki polsko – krzyżackie zawsze były złe. Nie ma się czemu dziwić jako, że to Prusy, będące w pewnym sensie spadkobiercą Zakonu, dokonały wymazania Rzeczpospolitej z mapy Europy. Ale czy wrogie stosunki między Krzyżakami, a księstwami polskimi od zawsze były wrogie? Zdecydowanie nie.
Wojny Bizancjum na Bałkanach w VI-VII wieku
W VI wieku Cesarstwu zaczęły zagrażać niebezpieczeństwa przybyłe wraz z dwiema odmiennymi grupami: wojowniczych Awarów z jednej strony oraz mniej walecznych, lecz wszechobecnych Słowian z drugiej
Wyprawa Konstansa II do Italii w 663 roku.
Po pokonaniu Gotów w 552 r. sądzono, że Italia została na trwałe przywrócona Konstantynopolowi. Jednakże już w roku 568 najazd Longobardów zagroził posiadłościom italskim.
|