Strona poświęcona tematyce historycznej od starożytności do współczesności.
Boks reklamowy
Artykuły: Historia starożytna
Legiony rzymskie - Legio I Adiutrix
Legion I Adiutrix (Pomocnik/Pomocniczy) został sformowany w 68 r. n.e. prawdopodobnie przez Galbę na polecenie Nerona. Ostatnia wzmianka dotycząca tego legionu ma miejsce w 444 r.

Legiony rzymskie - Legio V Macedonica
Początkowo były dwa legiony noszące ten numer: V Gallica i V Urbana. Jest prawdopodobne, że są to wcześniejsze nazwy Legionu Macedońskiego.

Legiony rzymskie - Legio VIII Augusta
Legion VIII Augusta został zorganizowany prawdopodobnie (albo wcześniej) w 59 p.n.e. przez Gajusza Juliusza Cezara. I kontynuował swoją służbę Imperium przez co najmniej 400 następnych lat.

Legiony rzymskie - Legio XII Fulminata
Przydomki: FULMINATA (wyposażony w gromy), PATERNA (Cezar zwany był Pater Patriae), ANTIQUA (dawny, doświadczony), VICTRIX (zwycięski), VENUSIA (od Wenus, protektorki Cezara). FIRMA CONSTANS (Aureliusz za odmowę buntu w czasie rebelii Kasjusza w 175 r.), GALLIENA/GALLIENIANA (od cesarza Galliena). Znak: Piorun

Legiony rzymskie - Legio XXII Primigenia
Legion XXII Primigenia został utworzony przez cesarza Kaligulę w roku 39 dla celów wojny w Germanii. XXII pozostał tam, aż do końca III stulecia.

Legiony rzymskie - XXII Deiotariana

Legion został założony przez Deiotariusa, wodza celtyckiego plemienia Tolistobogów, które swe siedziby miało na obszarze Galacji (dzis. Turcja).Mezopotamskie żródła pisane
Tabliczki gliniane - nawet te niewypalane - w odpowiednich warunkach przetrwały całe tysiąclecia. W przeciwieństwie do takich materiałów pisarskich jak papirus, pergamin , drewno, skóra czy tym bardziej papier. Zaowocowało to nie tylko zachowaniem olbrzymiej ilości źródeł, ale też wpłynęło w zasadniczy sposób na ich wzajemne proporcje.

Starożytny Bliski Wschód - mieszkańcy i obszar
Starożytny Bliski Wschód był obszarem aktywności ludów należących do różnych grup etnicznych i językowych.

Terra sigilata - rzymska antyczna porcelana
Współczesnym terminem terra sigilata określa się gliniane, wykwintne naczynia o czerwonym połysku. Były one produkowane przez ponad pół tysiąclecia w Imperium Romanum.

Wyprawa Dziesięciu Tysięcy
Szczegółowych informacji na temat samej wyprawy Cyrusa, jak i odwrotu greckich najemników po jego śmierci, dostarcza nam Ksenofont w swojej Anabazie, będący uczestnikiem tamtych wydarzeń.
Zdjęcia z Galerii
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Facebook Like