Geneza wojny stuletniej
» Napisane przez Optimus Prime dnia luty 15 2013, Kategoria: Historia średniowiecza , 0 komentarzy , 3171 czytań , Drukuj

bitwa pod Crecy
Wojna zwana stuletnią miała ogromne znaczenie dla rozwoju politycznego Francji i Anglii. Przebieg walk jest niezmiennie ciekawy, jednakże w tym materiale postaram się zapoznać Czytelnika z krótką genezą tego konfliktu.

A tę można przesunąć nawet do XI w. Jak powszechnie wiadomo w 1088 r. miała miejsce bitwa pod Hastings. W jej wyniku król angielski Harald poległ, a Londyn zajął władca Normandii Wilhelm Bastard zwany Zdobywcą. Narzucił on następnie swój wybór na króla Anglii. W tym momencie narodził się zalążek konfliktu. W wyniku różnych zdarzeń i koligacji rodzinnych królowie angielscy weszli w posiadanie znacznych obszarów na terenie dzisiejszej Francji, a mianowicie Akwitanii. Oczywiście władali również Normandią. Lecz pomimo swej majętności na kontynencie byli tylko wielkimi lennikami królów francuskich. Monarchia francuska od zawsze miała ochotę odebrać Anglikom ziemie Akwitańskie i korzystała z każdej sposobności by uszczknąć coś dla siebie. Poważne walki toczyły się już w XIII w. A chwilowo zerwano nawet stosunki lenne. Jednak jeszcze wtedy żadna ze stron nie zdecydowała się na ostateczne rozwiązanie konfliktu.

Punktem zapalnym w stosunkach angielsko-francuskich była również kwestia Królestwa Szkocji. W 1328 r. królowa Izabela i jej faworyt Mortimer uznali niepodległość tego kraju, co doprowadziło ich do upadku. Stało się tak dlatego, że Anglicy chcieli podporządkować sobie ten kraj. Nowo wybrany król Edward III by uspokoić nastroje wznowił konflikt w Szkocji. Jednak po stronie króla szkockiego Roberta Bruce stanęła Francja. Interwencja ta spowodowała zmianę stosunku rycerstwa angielskiego do wojny na kontynencie. Dawną niechęć zastąpił zapał wojenny. Swoje znaczenie miała sytuacja ekonomiczna rycerstwa, które było zrujnowane przeciągającą się wojną szkocką. Ewentualne łupy na kontynencie mogły podreperować niejeden ród.

W odpowiedzi na pomoc udzieloną Szkotom przez Filipa VI, Edward III rozpoczął zbrojenia wysuwając jednocześnie swoje roszczenia do tronu francuskiego. Edward był wnukiem Filipa Pięknego i siostrzeńcem trzech ostatnich królów francuskich. Filip VI z kolei 24 V 1337 r. ogłosił konfiskatę lenn króla Anglii na kontynencie. Datę tę uznaje się za symboliczny początek wojny.