Strona poświęcona tematyce historycznej od starożytności do współczesności.
Boks reklamowy
Kampania wielkołucka w 1580 roku
» Napisane przez Optimus Prime dnia marzec 18 2013, Kategoria: Historia Rzeczpospospolitej Obojga Narodów , 0 komentarzy , 5872 czytań , Drukuj

stefan batoryJak było do przewidzenia szlachta z początku niechętnie patrzyła na kontynuowanie wojny z Moskwą, rozpoczętej rok wcześniej . Ale dworowi udało się przekonać sejm, który uchwalił wysokie podatki i zgodził się na kontynuowanie kampanii poza granicami państwa. Skutkiem tego Rzeczpospolita w 1580 r. wystawiła prawie 59 tys. wojska, z którego ponad 48 tys. działało w armii głównej, którą zaopatrzono w silną artylerię. Koncentrację armii zaplanowano w Czaśnikach, na południowy-wschód od Połocka. Do obozu nie przybył hetman Mielecki. W związku z tym najwyższymi rangą byli hetman nadworny Jan Zborowski i hetman polny Mikołaj Sieniawski. Lecz król swoją prawą ręką uczynił Jana Zamoyskiego.


18 lipca pod Czaśnikami odbyła się narada wojenna. Wysunięto na niej dwie propozycje ataku. Pierwsza optowała za zdobyciem Smoleńska, druga za zaatakowaniem Pskowa. Batory wybrał trzecią drogę – wyprawę na Wielkie Łuki. Uznał, że Psków jest zbyt oddalony od baz zaopatrzeniowych armii. Ponadto na tyłach wojska pozostałyby liczne załogi moskiewskie. Smoleńsk natomiast był zbyt ufortyfikowany i jego zdobycie mogło nie zakończyć się w czasie przewidzianej kampanii. Po raz drugi także miejsce koncentracji nic nie mówiło carowi, gdzie uderzy Batory.


Armia królewska ruszyła do Wielkich Łuk wzdłuż Dźwiny i Uświaczki. Droga ta zapewniała dowóz zaopatrzenia drogą rzeczną. Dużą rolę w czasie marszu odegrały wojska inżynieryjne, które robiły przeprawy przez bagna i lasy. Po drodze do twierdzy zdobyto Wieliż, atakiem dowodził Zamoyski, następnie Radziwiłł zdobył Uświat na drodze z Witebska do Wielkich Łuk. Natomiast Krzysztof Dorohostajski oblegał Newel na szlaku z Wielkich Łuk do Połocka. Ponownie wysłano zagon pod dowództwem Filona Kmity na Smoleńszczyznę. Wkrótce poddało się także Jezierzyszcze. Armia zgrupowała się pod Wielkimi Łukami 27 sierpnia. Rozpoczęło się oblężenie.


Garnizon twierdzy liczył 6000 ludzi. Aby uniemożliwić Polakom osłonę załoga spaliła miasto i przeniosła się do silnie umocnionego zamku. Miał on umocnienia drewniane, konstrukcji izbicowej. Były one wzmocnione przez usypane przed nimi ziemne nasypy. We wrześniu polska artyleria rozpoczęła silne bombardowanie umocnień zamku. Jednocześnie piechota prowadziła prace inżynieryjne wykonując aprosza i robiąc podkopy minerskie. Dążono do podpalenia umocnień twierdzy. Czwartego września udało się podpalić jedną z wież, a wynikłego z tego pożaru nie udało się już ugasić obrońcom. Musieli kapitulować. Podczas obsadzania zamku doszło do rabunku i przypadkowego wybuchu prochów. Zginęło kilkuset Polaków i Węgrów. Król natychmiast kazał odbudować zniszczony zamek. W międzyczasie Januszowi Zbaraskiemu udało się rozbić wojska rosyjskie z Toropca utrudniające zaopatrzenie armii. Wojewoda bracławski posiadał 2 500 jazdy. Siły moskiewskie liczyły ok. 10 000 tysięcy. Jednak straty rosyjskie wynosiły ok. 700 żołnierzy w zabitych i rannych. Z kolei po walce Zamoyskiemu udało się zdobyć Zawołocze (25 X), trochę wcześniej zdobyto Ozierzyszcze.


Jak widzimy w polskich rękach znalazł się szereg zamków i zameczków, które będą stanowić bardzo dobrą bazę wypadową do kolejnej wyprawy Batorego. Kampania ta doprowadziła do poszerzenia klina odcinającego Inflanty od Państwa Moskiewskiego. Jednakże zadane wrogowi straty były stosunkowo niewielkie. Dlatego Batory uważał, że do pomyślnego zakończenia kampanii jest potrzebna jeszcze jedna zwycięska wyprawa.Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Ten artykuł został otagowany
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Zdjęcia z Galerii
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Facebook Like