Strona poświęcona tematyce historycznej od starożytności do współczesności.
Boks reklamowy
Administracja publiczna we Francji napoleońskiej
» Napisane przez Optimus Prime dnia marzec 11 2013, Kategoria: Historia XIX wieku , 5 komentarzy , 15724 czytań , Drukuj

napoleon obrazDnia 17 lutego 1800 r. specjalna ustawa zmieniła obowiązujący we Francji ustrój administracyjny. Tak więc zerwano z dotychczas obowiązującą zasadą kolegialności (wieloosobowości) i obieralności organów administracji. Teraz cały układ został oparty na zasadach: centralizmu, biurokratyzmu, podziału resortowego, hierarchiczności struktur i jednoosobowości.


Wszyscy urzędnicy byli nominowani, co oczywiste odpowiedzialni przez przełożonymi w w każdej chwili mogli zostać zdjęci ze stanowiska. Powodowało to powstanie swoistej drabiny zależności i wzrostu lojalności wobec przełożonego.


Częściowo zmieniono obowiązujący podział kraju. Teraz wyglądał on następująco:

1)departamenty (83)

2)okręgi

3)kantony (na potrzeby skarbowości i sądownictwa)

4)gminy


Na czele departamentu stał prefekt, który był zaufanym przedstawicielem rządu centralnego. Podlegała mu prawie cała administracja oprócz sądowej, wojskowej, szkolnej i pocztowej. Mianowany był przez pierwszego konsula, później przez cesarza, a podlegał administracyjnie ministrowi spraw wewnętrznych. Tak jak pozostali urzędnicy byli mianowani na czas nieokreślony. Przy prefekcie funkcjonowała rada prefekturalna (2-5 osób), do której należało sądownictwo administracyjne I instancji (II to Rada Stanu). Działał także rada departamentalna (16, 20 lub 24 członków) pełniąca funkcje doradcze i uchwalające. Zajmowała się nakładaniem podatków oraz sprawami lokalnymi. Jednak praktyka była taka, że znaczenie rad było mocno ograniczane, a często je ignorowano.
Z kolei na czele okręgu stał, również mianowany przez pierwszego konsula, podprefekt. Był on podległy służbowo prefektowi i w związku z tym miał ograniczony zakres samodzielnego działania. Działał wyłącznie na zlecenie prefekta, tak więc był pośrednikiem między nim, a obywatelami. Działała przy nim rada okręgowa (11 członków) mianowana przez pierwszego konsula. Zajmowała się rozkładem podatków. Tak jak poprzednio były one mocno ograniczane.


Na czele gminy stał mer mianowany przez pierwszego konsula lub prefekta. Zajmował się on bieżącymi sprawami administracji gminnej, a także był urzędnikiem stanu cywilnego. Przy jego boku działała rada gminna (10-36 członków).
Uchwały wszystkich rad nie miały mocy stanowiącej.


Taki model administracji stworzony przez Napoleona stosowany był w wielu krajach będących w orbicie wpływów Cesarstwa. Wprowadzony został m.in. w Księstwie Warszawskim.Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Ten artykuł został otagowany
Komentarze
#1 | grabwurte dnia lipiec 23 2017 03:44:23
#2 | muniekole dnia sierpień 11 2017 23:35:49
Terapia leczeniem trądziku różowatego nie jest uzdrawiana natomiast najpoprawniej jest wyznaczać poniżej względem powstrzymania dawce zaczerwienienia mordzie tudzież transformacyj palnych, słabnięcia kwocie, okresu ostawania i intensywności wymiotów zaś paralelnych wykładników świądu, pykania a namiętność. Dwie zasadnicze sposoby leczenia trądziku różowatego to miejscowe a http://vialise.com.pl/ doustne specyfiki antybiotyczne. Leczenie laserowa została również zaszufladkowana w charakterze rodzaj leczenia. W ciągu gdy w ciągu kilku tygodni ekstrakty cyklicznie owocują efemerycznego pocenie się, zaczerwienienie tak bywa zawraca po zabiegu. Rozwlekłego rehabilitacja, przeważnie od pewnego aż do dwóch latek, może biec aż do ondulacji warty stanu tuż przy niektórych pacjentów. Ondulacje rehabilitacja istnieje cyklicznie konieczne, acz niektóre trafy oddają po jakieś frazeologizmie tudzież utrzymują mocno. Niezewnętrzne trafy, pozostawione bez leczenia, pogarszają się pospołu spośród przeciekiem okresu.
#3 | muniekole dnia sierpień 29 2017 18:58:37
retinol na zmarszczki usuwanie zmarszczek wokół ust http://matma4u.pl/blog/61/entry-187-jak-pozby%C4%87-si%C4%99-zmarszczek/ naturalne oczyszczanie jelita grubego złogi jelitowe
#4 | shareways dnia wrzesień 16 2017 15:49:26
najlepsze kosmetyki na cellulit naturalny krem przeciwzmarszczkowy sposoby dojrzała zobacz jak leczyć hemoroidy zioła na oczyszczenie
#5 | fubaaro dnia październik 01 2018 23:01:55
jak poprawic pamiec i koncentracje na-skupienie.pl/jak-poprawic-pamiec-i-koncentracje/
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Zdjęcia z Galerii
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Facebook Like